تاریخچه کرج

 Karaj

قالیشویی در کرج

یکی از شهر های بسیار محبوبی که در ایران وجود دارد و اغلب با نام آن آشنا هستید شهر کرج می باشد. این شهر یکی از شهر های مهاجر پذیر است. افراد زیادی برای کار و کسب درآمد به آن جا می روند و زندگی خود را آغاز می کنند. از نظر جغرافیایی موقعیت بسیار خوبی دارد و به دلیل نزدیکی به تهران توانسته است در زمینه های مختلفی پیشرفت کند و کسب و کار ها را توسعه ببخشد.

حال در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با تاریخچه کرج سخن به میان بیاوریم. هم چنین تمام مواردی که در رابطه با این شهر جذاب و دوست داشتنی وجود دارد بیان نماییم. پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

نام کرج چگونه انتخاب شده؟ تاریخچه کرج و این نام گذاری چیست؟

می توان گفت که نام انتخابی برای این شهر بسیار جالب است و می تواند آدمی را کنجکاو کند تا بداند که علت این نام گذاری چیست؟ و بر چه اساسی نام گذاری شده است؟ پاسخ به این سوال آن است که این نام بر اساس یک کوه که نامی با عنوان رج دارد انتخاب شده است. این کوه قدمت بالایی دارد. سر گذشت آن توانسته است توجه افراد زیادی را به خود جلب کند.

البته این موضوع تنها یک نظریه است که توسط برخی از افراد در مورد آن سخن گفته شده است و درستی یا نا درستی آن مشخص نیست. البته نظریه های موجود برای این نام گذاری تنها به این جا ختم نمی شود و موارد مختلفی نیز برای آن وجود دارد ولی هیچ یک از آن ها منبع درست و موثقی ندارند تا بتوان آن را یک دلیل محکم برای این نامگذاری دانست.

تاریخچه کرج و پیدایش آن

شهر کرج یکی از اولین و قدیمی ترین شهر های ایران است. آب و هوای موجود در این شهر باعث افزایش جمعیت آن شده است و افراد زیادی آن را برای زندگی انتخاب نموده اند. در کتابی به نام اوستا نیز از این شهر سخن به میان آمده است. از آن با نام روستایی به نام کلاک یاد شده است. این موضوع قدمت بسیار بالای آن را صدق می کند.

به دلیل این قدمت منطقی است که از مکان های تاریخی زیادی نیز برخوردار باشد. این چنین نیز هست و از مکان هایی هم چون قلعه دختر، قلعه شاه دژ و … بهره می برد. وجود چنین بناهای تاریخی ای باعث افزایش ورود توریست های خارجی و داخلی می گردد. که زمینه کسب و کاری را نیز برای مردمان این شهر به وجود می آورند.

تاریخچه کرج

تاریخچه کرج

چه سوغاتی هایی را می توانیم از کرج تهیه کنیم؟

همان طور که می دانیم هر شهری بر اساس تاریخچه، موقعیت جغرافیایی، آب و هوا و … که دارد از محصولات غذایی و صنایع دستی مختلفی بهره می برد. حال با بررسی تاریخچه کرج می توان گفت که این شهر در زمینه تولید میوه و شرینی و … فعال بوده است و هم چنان نیز هست.

به همین دلیل با سفر به این شهر قدیمی می توانید سوغاتی هایی از جمله خرمالو، انگور، سنجد، آلوی برغان، ازگیل، شیرینی های مختلف و … را تهیه کنید. به عزیزانتان تقدیم کنید. آن ها را با این کار خوشحال نمایید.

در کنار این خوراکی ها می توانید سوغاتی هایی که به صورت صنایع دستی هستند نیز تهیه کنید. برای تهیه و آماده سازی این صنایع دستی زمان و انرژی زیادی صرف شده است و به همین خاطر از اهمیت بالایی بهره می برند. این صنایع شامل گلیم، سفال، مجسمه، شیشه و … می باشند.

قطعا با خرید چنین محصولاتی از شهر کرج عزیزان خود را بی نهایت خوشحال خواهید کرد. هم چنین آن ها را از این همه زیبایی بی نصیب نخواهید گذاست.

کرج

کرج

آداب و رسوم قابل مشاهده در شهر تاریخی کرج کدام اند؟

همان طور که می دانید تمام شهر های ایران از آداب و رسوم مختلفی بهره می برند. شهر تاریخی کرج نیز از این قاعده مستثنی نیست و رسومات خاص خود را دارد. حتی این روز ها که از تاریخچه پیدایش کرج نیز سالیان سال می گذرد نیز این رسومات پا بر جاست و به اجرا در می آیند.

به همین خاطر با یک سفر چند روزه به این شهر می توانید به طور کامل با این رسومات آشنا شوید. حال اگر بخواهیم نمونه هایی از این رسومات را بیان کنیم می توانیم به انگشتر بازی، سبزه سبز کردن، فال حافظ، پختن سمنو در زمان فرا رسیدن نوروز و … اشاره نماییم.

تاریخچه کرج چیست؟ اقامتگاه های مسافران آن کدام اند؟

همان طور که در ابتدا نیز بیان شد توریست ها و مسافران زیادی به این شهر تاریخی سفر می کنند و شب های زیادی را در آن می گذرانند. به همین خاطر اقامتگاه های مختلفی در این شهر راه اندازی شده است. تا افراد بتوانند یک سفر به یاد ماندنی و راحت را داشته باشند. پس از اتمام سفر نیز از آن به خوشی یاد کنند.

این هتل ها و اقامتگاه ها نیز بسته به سلیقه هر فردی قابل انتخاب است. هزینه های مختلفی نیز برای آن ها در نظر گرفته شده است. حال اگر بخواهیم نمونه هایی از این هتل ها را معرفی کنیم می توانیم به معرفی هتل گاجره، هتل دیزین، هتل عزیز، ساحل و … بپردازیم.

وجود چنین هتل ها و اقامتگاه هایی باعث ایجاد یک سفر راحت و محیطی مطمئن برای استراحت مسافران شده است. هم چنین این امکان را به وجود می آورند که مسافران برای دفعات بعدی نیز به این شهر تاریخی سفر کنند و از تاریخچه باشکوه آن و هتل ها و …. موجود در آن نهایت استفاده را ببرند. بدون آن که نگران موضوعی باشند.

معرفی شهر کرج

معرفی شهر کرج

غذاهایی که پخت و پز آن ها در شهر کرج رواج دارند کدام اند؟

همان طور که می دانید در کنار آداب و رسوم، سوغاتی های مختلف و …. غذاهایی نیز وجود دارد که مخصوص یک شهر می باشند. این موضوع در رابطه با کرج نیز صدق می کند. چرا که با توجه به تاریخچه کرج و پیدایش آن از همان ابتدا تا به امروز نیز غذاهای خاصی برای این شهر در نظر گرفته شده است. برخی از این غذا ها شامل لوبیا پلو، پلاتر سره، والک پلو، آش جو، دیزی و … می باشند.

به شما نیز توصیه می شود که با سفر به این شهر حتما این غذا های محلی را سفارش دهید. از طعم بی نظیر آن ها نهایت لذت را ببرید. این غذا ها در تمامی رستوران های دایر در کرج قابل سفارش هستند. در نتیجه می توانید از طعم بی نظیر آن ها نهایت لذت را ببرید.

حال سوال پیش آمده آن است که این غذا ها منحصربفرد نیز نیستند و مشابه آن ها در شهر های دیگر نیز وجود دارد؟ پاسخ به این سوال بسیار ساده است و آن هم موضوعی است که در ابتدای تاریخچه کرج نیز بیان شد.

آن هم اقشار مختلف و غیر بومی شهر کرج هستند که در طی سال های مختلف وارد آن شده اند و این غذا ها را به غذا های محلی کرج تبدیل کرده اند. این موضوع تنها در کرج مشاهده نمی شود و ممکن است شهر های دیگری نیز همانند این شهر باشند.

تاریخچه کرج و جاذبه های گردشگری موجود در آن

شاید شما نیز بر این باور باشید که شهر کرج یک شهر صنعتی است. هیچ جاذبه گردشگری در آن وجود ندارد. ولی این باور کاملا غلط است. با گذری بر تاریخچه کرج می توانید به این مهم برسید که در کرج زیبا ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری وجود دارد. به قدری این جاذبه های زیاد هستند که امکان معرفی آن ها، آن هم به طور یک جا وجود ندارد. پس در این جا به برخی از آن ها اشاره می کنیم که به شرح ذیل می باشند:

 1. جاده چالوس
 2. سد امیر کبیر
 3. روستای برغان
 4. کاخ سلیمانیه
 5. پیست اسکی دیزین
 6. آبشار چاران
 7. باغ پرندگان چهار باغ
 8. پارک تنیس
 9. کردان
 10. آبشار هفت چشمه
 11. غار یخ مراد
 12. باغ فاتح
 13. باغ لاله گچسار
 14. دهکده ورزشی چهار باغ
 15. طالقان
 16. آبشار کندر
 17. دهکده آبی پاریس
 18. و ….

وجود چنین جاذبه های گردشگری به طور یک جا در یک شهر می تواند بیانگر جذابیت بالای آن باشد و می توان آن را یکی از بهترین مکان ها برای مسافرت به حساب آورد. حال با ما همراه باشید تا برخی از آن ها را به طور مختصر برای شما معرفی کنیم.

شهر کرچ

شهر کرچ

آبشار کندر کرج

با بررسی تاریخچه کرج و جاذبه های گردشگری آن می توانیم به یک آبشار با نام آبشار کندر برسیم. این آبشار یکی از جذاب ترین آبشار های ایران می باشد. موقعیت جغرافیایی آن را می توان شمال شرقی شهر کرج در نظر گرفت. این مکان را می توان مکان مناسبی برای طبیعت گردی دانست. در کنار این آبشار می توان اوقات خوشی را گذراند و لحظات به یادماندنی را ثبت کرد.

جاده چالوس

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری که قطعا نام آن نیز به گوشتان خورده است جاده چالوس می باشد. این جاده یکی از جذاب ترین جاده هایی است که در ایران وجود دارد. کم تر کسی نیز دیده می شود که وارد این مسیر نشده باشد و از زیبایی های موجود در آن استفاده نکرده باشد.

موقعیت جغرافیایی در نظر گرفته شده برای این جاده ما بین مازندران و کرج می باشد. جذابیت بالای جاده چالوس به دلیل طبیعت بکری است که دارد. بسیار سر سبز است و در روز های بارانی جذابیت بیشتری خواهد داشت.

کردان

با بررسی تاریخچه کرج و جاذبه های گردشگری آن مکان دیگری که با آن رو به رو خواهیم شد روستای کردان خواهد بود. این روستا یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری موجود می باشد. کردان با انواع و اقسام درختان پوشیده شده است. به همین دلیل آب و هوای بسیار خوبی دارد. این آب و هوا، طبیعت و زیبایی می تواند اوقات خوشی را برای شما به وجود بیاورد و برای یک تایم کوتاه هم که شده شما را از شر دود و سر و صدا نجات دهد.

سد امیر کبیر

و اما یکی دیگر از جاذبه های گردشگری دیگری که در کرج وجود دارد و با بررسی تاریخچه کرج می توان به این نتیجه رسید که قدمت آن نیز تقریبا زیاد است سد امیر کبیر می باشد. این سد از زیبایی های بسیار زیادی بهره می برد. از امکانات مختلفی که این سد در اختیار مسافران قرار می دهد صید ماهی های مختلف می باشد. هم چنین در این مکان امکان استفاده از مواردی هم چون قایق سواری و یا جت اسکی وجود دارد که می توان از آن ها نهایت لذت را برد.

تاریخچه کرج و مراکز خرید آن

قطعا با سفر به یک شهر علاوه بر جاذبه های گردشگری آن نیاز است تا به مراکز خرید آن نیز سر بزنید. شهر کرج نیز به دلیل آن که طراحان و کاربلدان بسیار زیادی دارد از مراکز خری بسیار خاص و جذاب بهره می برد. این مراکز خرید در سر تا سر شهر وجود دارند. امکان یک خرید لذت بخش را برای شما ایجاد می کنند. این مراکز تعداد بسیار زیادی دارند. که معرفی تمامی آن ها در این مقاله امکان پذیر نیست. ولی برخی از آن ها به شرح ذیل می باشد:

 1. ایران زمین
 2. مرکز خرید مهر شهر
 3. برج میلاد کرج
 4. پاساژ گلستان
 5. مرکز خرید یادمان
 6. مهستان
 7. پاساژ گوهر
 8. و ….

رستوران های کرج کدام اند؟

علاوه بر موارد ذکر شده معرفی رستوران های مناسب نیز از جمله مواردی است که می تواند به یک سفر به یادماندنی کمک کند. این رستوران ها نیز در تعداد مختلف و با کیفیت ها و قیمت های متفاوتی وجود دارند. که می توانید بر اساس سلیقه و بودجه خود یکی از آن ها را انتخاب کنید.

نا گفته نماند که این رستوران ها به شکل سنتی و مدرن هستند و با توجه به سلیقه ای که از خود سراغ دارید نیز می توانید نوع آن را انتخاب کنید. همان طور که گفته شد تعداد این رستوران ها بسیار زیاد است. به همین دلیل امکان معرفی آن ها به طور کامل در این جا وجود ندارد. پس برخی از بهترین های آن ها را معرفی می کنیم. که به شرح ذیل می باشند:

 1. رستوران میرزائی
 2. رستوران وینه
 3. رستوران ارکیده
 4. رستوران روما
 5. رستوران ایتالیایی سزار
 6. رستوران پلاس
 7. رستوران دارچین
 8. رستوران چنین
 9. رستوران سرآشپز
 10. رستوران یوسف
 11. و …..

سخن پایانی تاریخچه کرج

با توجه به مواردی که در رابطه با تاریخچه کرج و جاذبه های گردشگری آن بیان شد می توان گفت که این شهر یکی از بهترین، جذاب ترین، زیبا ترین، پر مسافر ترین و …. می باشد. علاوه بر جاذبه های بسیار جذابی که دارد می تواند یک شهر بسیار مناسب برای زندگی و کار باشد. به همین دلیل از هر نظر ایده آل است. زندگی در آن نیز می تواند سرشار از آرامش و نشاط باشد. پس سفر به این شهر زیبا و استفاده از جاذبه های گردشگری آن به شدت توصیه می شود.

قالیشویی در کرج

با توجه به موضوع قالیشیویی در کرج ، قالیشویی گوهردشت با ارائه سرویس ویژه به شهروندان کرج آماده ارائه خدمات خود را به مشتریان عزیز خود را دارد


بیشتر بخوانید

بهترین قالیشویی در کرج

تفاوت فرش مدرن و کلاسیک

آبگیر لوله ای قالیشویی گوهردشت

قالیشویی خوب چه قالیشویی است ؟

تفاوت فرش ماشینی و دستی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *